
LiveScope™ Plus System
$1,799.99
Description
With GLS 10™ and LVS34 Transducer
THE BEST OF THE BEST JUST GOT BETTER
The latest in LiveScope technology, the LiveScope Plus System offers improved resolution, reduced noise, clearer images and better target separation.
Features
- See images clearly with improved screen clarity, transducer sensitivity and target separation.
- Scan surroundings with sharper images, reduced noise and fewer sonar artifacts.
- Upgrade your current LiveScope System black box (GLS™ 10 sonar module) with just a new transducer.
- Get maximum contrast and clarity in your images with vivid color palettes.
- Don’t miss a thing with supported Forward, Down and Perspective modes and necessary mount.
- REAL-TIME IMAGES: Real-time sonar ensures that your live images are as accurate as possible.
- CLEAR VISION: See exactly what you need with reduced noise and fewer sonar artifacts that impede your picture of fish and structure.
- IMAGE STABILIZATION: A built-in stabilization system keeps the sonar image on your compatible chartplotter steady, even in rough conditions.
- VIVID COLOR PALETTES: Choose from seven vivid color options — including Aqua, Caribbean, Lava and more — to see fish and structure in maximum contrast and clarity.
- FORWARD MODE: Scout ahead of your boat to see what’s happening in real time.
- DOWN MODE: Explore live views of the activity directly beneath your boat.
- PERSPECTIVE MODE: See under the water with a view from your perspective above the water.
Image definition like you’ve never seen.
Select a LiveScope mode to fit your environment.
Find the right setup with our online system builder.
Powerful. Efficient. Quiet. Force® trolling motor.
See a defined picture on the sunlight-readable ECHOMAP™ Ultra 122sv combo.
In the Box
- LiveScope GLS 10 sonar black box
- LiveScope Plus LVS34 transducer
- Perspective mount (LiveScope Plus LVS34 Transducer Only)
- Trolling motor barrel mount
- Shaft mount
- Power cable
- 2 meter Garmin Marine Network cable (small connector)
- Network adapter cable
- Documentation
Specifications
| Manufacturer | Garmin |
| Model | With GLS 10™ and LVS34 Transducer |
| Condition | New |
| Stock Number | 010-02706-00 |
| Transducer beamwidth | 20° x 135° |
| Transducer cable length | 20 ft |
| Transducer number of pins | 21 |
| Dimension | GLS 10 sonar black box: 9.7” x 5.9” x 2.6” (24.5 x 14.9 x 6.5 cm); LiveScope Plus LVS34-IF transducer: 6.4” x 3.1” x 1.9” (16.2 x 7.8 x 4.8 cm) |
| Weight | GLS 10 sonar black box: 4.3 lbs (2.0 kg) LiveScope Plus LVS34-IF transducer: 2.25 lbs (1.02 kg) |
| Water rating | IPX7 |
| Temperature range | GLS 10 black box: Operating: -15 C to 70 CLiveScope LVS34-IF transducer: Operating: 0 C to 40 C |
| Power input | 10-32 V |
| Power usage | 21 W typical, 58 W max |
| Fuse | 7.5 A |
| Compass-safe distance | 4" (0.1 m) |
| Frequency | 530 - 1,100 kHz |
| Transmit power | 500 W |
| Maximum depth | Down and Forward: 200’ (61.0 m) |
| Sonar Type | Live |
| Target Separation @ 100' | 14" |
| Perspective Mode Mount Included | yes |
| Garmin Marine Network Ports | 1 (small connector) |



