
Force® Kraken Black Trolling Motor
$4,099.99
Description
Force® Kraken Trolling Motor is the industry's most powerful trolling motor with a purpose-built design for boats with high freeboards and limited bow space.
THERE’S A NEW LEGEND TO BEHOLD
The Force Kraken trolling motor is engineered with a longer shaft for boats with high freeboards and a pivot-style mount for easy installation in vessels where bow space is limited.
Features
- LEGENDARY POWER AND PERFORMANCE; 100 LBS OF THRUST1
- WIRELESS INTEGRATION WITH GARMIN CHARTPLOTTERS
- STAY ON THE FISH WITH ANCHOR LOCK AND MULTI-BAND GPS
- PIVOT-STYLE MOUNT FOR EASY INSTALLATION
- AVAILABLE IN MULTIPLE SHAFT LENGTHS
- SEAMLESS CABLE INTEGRATION WITH LIVESCOPE™ SONAR
- HIGH POWERED: Force Kraken provides legendary power and performance with 100 lbs of thrust1.
- POWER THAT LASTS: Efficient brushless motor design has longer run times than brushed motors and allows you to focus on fishing — and not running out of battery.
- WHISPER QUIET: Don’t spook the fish; the motor is extremely quiet above and below the water.
- PURPOSE-BUILT DESIGN: This trolling motor is optimized to operate in rough open-water conditions, at either 24 or 36 volts, thanks to the powerful and efficient brushless motor design.
- DESIGNED TO ENDURE: The sturdy composite shaft and all components are built to endure harsh marine environments and have advanced corrosion and saltwater protection.
- PERFECT FOR DEEP V HULLS: Get easy installation where bow space is limited, thanks to the pivot-style mount. The multiple shaft lengths accommodate many different boat sizes and deck configurations.
- STAY PUT: The anchor lock provides our most precise boat positioning technology to help keep the boat in one place.
- FLOATING REMOTE: Use the included remote to help you navigate from anywhere in the boat with our simple point -and-go technology.
- SMARTWATCH INTEGRATION: Connect your compatible Garmin smartwatch to control steering, anchor lock and more from your wrist.
- WIRELESS INTEGRATION: Connect to your compatible chartplotter to create and follow routes for the trolling motor to follow while you fish.
- INCLUDED SONAR: Get brilliant UHD sonar with the included GT56 transducer.
- ULTRA HIGH-DEFINITION SONAR PICTURE: The brushless motor allows for clear sonar returns with extremely low levels of unwanted noise.
- LIVESCOPE CABLE MANAGEMENT: Keep your LiveScope sonar cable protected by running the transducer cable through the trolling motor shaft (accessory purchase required).
Manage your marine experience using the free ActiveCaptain® app
Find the right setup with our online system builder.
In compliance with ISO standard 13342
In the Box
- Force® Kraken Trolling Motor
- GT56UHD-TR transducer
- Remote
- High efficiency propeller
- Assembly and mounting hardware
- Documentation
Specifications
| Manufacturer | Garmin |
| Model | 63" with Remote Control and Built-in GT56UHD-TR Transducer |
| Condition | New |
| Stock Number | 010-02573-00 |
| Warranty | 3-year, limited lifetime on shaft |
| Color | black |
| For use in | freshwater, brackish water and saltwater |
| Mount style | pivot-style mount |
| Max thrust | 100 lbs per ISO 13342 using high efficiency propeller at 36 V 80 lbs per ISO 13342 using high efficiency propeller at 24 V |
| Voltage | 24 V or 36 V |
| Electric steering | yes |
| Built-in heading sensor | yes |
| Built-in GPS | yes (dual frequency GPS) |
| Water rating | IPX7 |
| Mounting location | bow |
| Wireless remote | yes (included) |
| Foot pedal compatible | yes |
| Battery indicator | yes |
| Variable speed control | yes (20 steps) |
| Lighted direction indicator | yes |
| Quatix remote control supported | yes |
| Manual reverse control | yes |
| Frequencies supported | Traditional: High-wide CHIRP (150-240 kHz) ClearVu/SideVu: 455 kHz, 800 kHz, 1000 kHz |
| Transmit power | Traditional: 350 WClearVü/SideVü: 500 W |
| Maximum depth | CHIRP sonar: 800 ft freshwaterClearVü: 400 ft; SideVü: 500 ft |
| Depth/speed/temperature | depth and temperature |
| Number of pins | 12-pin (orange connector) |
| LiveScope cable integration | yes (LiveScope transducer and Kraken Mounting Bracket purchases required) |
| Route following | yes |
| Anchor lock | yes |
| Smart Anchor Lock features | yes |
| Anchor lock jog | yes |
| Heading hold | yes |
| Cruise control | yes |
| Gesture features | yes (manual+, heading hold+, jog+) |
| Display size | 1.2" (30.2 mm) diameter |
| Display resolution | 240 x 240 pixels |
| Display type | color, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Chartplotter user-programmable keys | yes |
| Autopilot feature control | yes |
| Battery life | typical use with backlight at low, 43 weeks |
| Floats | yes |





