
ECHOMAP™ Ultra 2 12" Chartplotters
Description
ECHOMAP Ultra 2 12" is a marine chartplotter with a 12” sunlight-readable touchscreen with LiveScope sonar support, scanning sonar with vivid color palettes, and preloaded maps.
ALL THE TOOLS YOU NEED FOR SUCCESSFUL FISHING
With big, crisp, sunlight-readable touchscreen displays, these versatile chartplotters put a world of fishfinding capability at your fingertips. They’re available with built-in Garmin Navionics+™ mapping, and the transducer bundle adds Ultra High-Definition scanning sonars as well as CHIRP traditional sonar.
Features
- 10” OR 12” TOUCHSCREENS
- SUPPORTS LIVESCOPE™ SONAR1 AND MORE
- AVAILABLE WITH BUILT-IN GARMIN NAVIONICS+ MAPPING
- WIRELESSLY NETWORK; SHARE SONAR, WAYPOINTS AND ROUTES2
- CAPTURE SCREEN RECORDINGS TO SHARE FISH CATCHES
- MULTI-BAND GPS FOR IMPROVED POSITION ACCURACY
- LIVESCOPE™ SONAR SUPPORT: The ECHOMAP Ultra 2 series supports the full lineup of LiveScope live-scanning sonar products (transducers sold separately).
- BUILT-IN UHD SONAR: Select models are bundled with a GT56 transducer which provides Garmin CHIRP traditional sonar and Ultra High-Definition ClearVü™ and SideVü™ scanning sonars for photo-like images of what’s beneath the surface.
- VIVID COLOR PALETTES: High-contrast vivid scanning sonar color palettes make it easier than ever to distinguish targets and structure.
- PRELOADED CHARTS: Experience unparalleled coverage and detail. Select units come with built-in Garmin Navionics+ mapping, which includes a 1-year subscription for daily updates, depth range shading and more.
- PREMIUM MAP UPGRADES: Bring a fresh new look and feel to your chartplotter with optional Garmin Navionics Vision+™ premium mapping (sold separately), featuring high-resolution relief shading, satellite imagery and more.
- WIRELESS NETWORKING: If you have another compatible ECHOMAP Ultra 2 or ECHOMAP UHD2 chartplotter on your boat, you can wirelessly share information — such as sonar3, waypoints and routes — with them.
- MULTI-BAND GPS: Get improved position accuracy with multi-band GPS
- NMEA 2000<sup>®</sup> NETWORK COMPATIBILITY: Connect to heading sensors, autopilots, Fusion-Link™ audio systems and more.
- ACTIVECAPTAIN<sup>®</sup> APP: Pair with the free smart-device app for software updates, screen recording, Garmin Quickdraw™ Community data and more4.
- FORCE<sup>®</sup> TROLLING MOTOR: Wirelessly connect to your Force trolling motor to navigate to waypoints, draw and follow routes, and more.
- TAKE IT WITH YOU: The quick-disconnect bail mount lets you quickly install and remove your unit.
See everything with the ultra high-definition scanning sonar system.
Manage your marine experience using the free ActiveCaptain® app
Powerful. Efficient. Quiet. Force™ trolling motor
LiveScope™ System sonar transducer sold separately
Via one-to-one unit wireless connection only
LiveScope sonar cannot be shared wirelessly between two ECHOMAP Ultra 2 or ECHOMAP UHD2 chartplotters
Requires the ActiveCaptain app on your compatible smartphone paired to your ECHOMAP Ultra 2 series chartplotter
In the Box
With Transducer
- ECHOMAP Ultra 122sv or 126sv (depending on the version selected) with optional Garmin Navionics+
- GT56UHD-TM transducer
- Power cable
- Bail mount with quick release cradle
- Protective sun cover
- Hardware
- Documentation
Without Transducer
- ECHOMAP Ultra 122sv or 126sv (depending on the version selected) with optional Garmin Navionics+
- Power cable
- Bail mount with quick release cradle
- Protective sun cover
- 8-pin transducer to 12-pin sounder adapter cable
- Hardware
- Documentation
Specifications
| Manufacturer | Garmin |
| Model | 126sv without Transducer; Includes Garmin Navionics+™ U.S. Inland & Coastal Mapping |
| Condition | New |
| Stock Number | 010-02882-00 |
| Dimension | 13.4" x 9.0" x 3.9" (34.1 x 22.9 x 9.8 cm) |
| Weight | 5.5 lbs (2.5 kg) |
| Water rating | IPX7 |
| Touchscreen | yes |
| Display Type | WXGA, IPS |
| Display Size | 10.3" x 6.4"; 12.1" diagonal (26.1 x 16.3 cm; 30.7 cm diagonal) |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Mounting Options | Bail or flush |
| Input | Touchscreen with keyed assist |
| Accepts Data Cards | 2 microSD cards |
| Waypoints | 5000 |
| Track points | 50,000 |
| Tracks | 50 saved tracks |
| Navigation Routes | 100 |
| GPS | yes |
| GLONASS | yes |
| Galileo | yes |
| BeiDou | yes |
| Has built-in receiver | yes |
| Receiver | 10 Hz |
| NMEA 2000 Compatible | yes |
| Supports WAAS | yes |
| Supports multi-band, multi-constellation GPS | yes |
| Built-in Auto Guidance+ | yes |
| Garmin Navionics+ Inland & Coastal | yes (see Additional) |
| Tide tables | yes (see Additional) |
| BlueChart g3 | yes |
| BlueChart g3 Vision | yes |
| LakeVü g3 | yes |
| LakeVü g3 Ultra | yes |
| Garmin Navionics+™ | yes |
| Garmin Navionics Vision+™ | yes |
| TOPO 100K | yes |
| Standard Mapping | yes |
| Garmin Quickdraw Contours | yes |
| AIS | yes |
| DSC | yes |
| Supports Fusion-Link™ compatible radios | yes |
| ActiveCaptain® compatible | yes |
| Sailing Features | yes |
| Power Input | 9 to 18 Vdc |
| Typical current draw at 12 Vdc | 2.5 A |
| Maximum current draw at 12 Vdc | 5.0 A |
| Maximum power usage at 10 Vdc | 36 W |
| Displays sonar | yes |
| Power output | 600 W |
| Traditional sonar (dual frequency/beam) | built-in (single channel CHIRP, 70/83/200 kHz, L, M, H CHIRP) |
| ClearVü | Built-in 260/455/800/1000/1200 kHz |
| SideVü | Built-in 260/455/800/1000/1200 kHz |
| Panoptix™ sonar | yes |
| LiveScope | yes |
| NMEA 2000® ports | 1 |
| Garmin Marine Network Ports | 2 (large connector) |
| 12-pin transducer ports | 12-pin scanning sonar |
| ANT® (Connectivity) | yes |
| Garmin Wi-Fi network (local connection) | yes |
| Additional | Garmin Navionics+ (Inland and Coastal): 126sv, 125sv Australia and New Zealand Tide tables: 126sv, 125sv Australia and New Zealand |







