
36V 50Ah TM Smart
Description
Born for 100-120 lb trolling motors, Upgraded with Smart Bluetooth 5.0.Intelligent Bluetooth 5.0: Monitor a single battery or system's status, control discharge, or turn off battery via LiTime APP.60A Max. Discharging Current (30 mins): Ensures stable operation of trolling motor.Low-temp Cut-off Protection: Extends battery life even in the cold.20+ Upgraded Protection: Includes pre-charging, over-current protection with auto-recovery (30s), moisture-proof, salt-spray resistance, etc.IP65 Waterproof & Dustproof: No fear of wet/ marine environment.EV-graded LiFePO4 Cells: 4000-15000 deep cycles, 10 years lifespan, eco-friendly.Compact & Lightweight: With a 10.85% increase in energy density, 57.93 Wh/lb unparalleled energy density surpasses 52.26Wh/lb of a typical 12V 100Ah TM battery.Max. 4P1S connection: Expand to a 38.4V 200Ah system.Drop-in Replacement of Lead-acid Battery: With 65% lighter, 2.1X energy (VS 3pcs 12V 50Ah lead-acid batteries), better driving experience and further sailing.Multi-application: Designed for 100-120 lb trolling motor, also for marine, home backup energy, off-grid, etc.3 Charging Ways: LiFePO4 battery, solar panel, or generator.Size: L13*W6.77*H8.5 inch. View Spces.Note: First use or after manual shutdown: Connect the charger to activate the battery.
Specifications
| Manufacturer | LiTime |
| Model | 36V 50Ah TM Smart |
| Condition | New |
| Stock Number | L36V50-50-TM-BT-12-A100 |
| Cell Type | LiFePO4 |
| Warranty | 5 Years |
| Cycle Life | 4000 Cycles at 100% DOD, 6000 Cycles at 80% DOD, 15,000 Cycles at 60% DOD |
| Nominal Voltage | 38.4V |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Energy | 1920 |
| Max. Expansion (Parallel & Series) | 4P1S |
| Internal Resistance | ≤40mΩ |
| Certifications | FCC,CE,RoHS,UN38.3 |
| Bluetooth | √ |
| Self-Heating | / |
| BMS | 50A |
| Max. Continuous Output Power | 1920W |
| Max. Continuous Charge Current | 50A |
| Max. Continuous Discharge Current | 50A |
| Max. Discharge Current 1 Second | 250A |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Voltage | 43.2±0.6V |
| Recommend Charge Current | 10A |
| Charge Temperature | 0°C to 50°C / 32°F to 122°F |
| Discharge Temperature | -20°C to 60°C / -4°F to 140°F |
| Storage Temperature | -10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| Low-Temperature Protection | √ |
| Automatic Discharge Off | <-4°F/-20°C |
| Automatic Charge Off | <32°F/0°C |
| Automatic Charging Recovery | ≥41°F/5°C |
| Terminals | M8 Bolts |
| Weight Approx. | 33.14 lbs |
| Size | L13*W6.77*H8.5 in (Group 31 Size) |
| Housing Material | ABS |
| Protection Class | IP65 |
| Cells | EV-graded LiFePO4 Cells |
| Max Discharging Current | 60A Max. Discharging Current (30 mins) |
| Dimensions | L13*W6.77*H8.5 inch |
| Expandable System | Max. 4P1S connection: Expand to a 38.4V 200Ah system |
| IP Rating | IP65 Waterproof & Dustproof |
| Weight | weighs 33.14 lbs |
| Peak Discharge Current | 250A peak |



















