12V 100Ah TM
Description
Will Prowse "Best Value" 12V LiFePO4 Battery for 2026GOLD SPONSOR FOR 2023 LL BRAWL, 2024 MLF12V marine battery, best lithium battery for 30~70 lb trolling motors, also suitable for RVs, solar systems, and home energy storageLow-temperature charging cutoff protection, preventing charging below 0°C to protect the battery and extend its life.Features robust 20+ layer BMS protection with enhanced moisture, dust and salt spray resistance for reliability in humid environments.Automatic Overload Protection and Recovery – No User Intervention RequiredEV Grade-A LiFePO4 cell only, 4000+ cycles at 100% DODUltimate replacement for lead-acid: 1/5 the weight, same power (V.S. a 12V 200Ah lead acid)L13*W6.77*H8.43 inch, Equivalent to group 31 batteriesIncreased instantaneous load capacity for better control of your trolling motorUpgraded shock resistance for worry-free boating, even in rough watersFlexible 3 Recharging Ways (LiFePO4 charger/Solar/Generator)Expandable up to 4S4P for a 48V 400Ah systemMeets ABYC E-13 Standard: LiTime batteries are installed to ABYC E-13 standards, fully compliant with lithium battery requirements.Note: This 12V 100Ah TM battery is NOT suitable for start-up and golf carts.
Specifications
| Manufacturer | LiTime |
| Model | 12V 100Ah TM |
| Condition | New |
| Stock Number | L12V100-100-TM-4-A100 |
| Cell Type | LiFePO4 |
| Warranty | 5 Years |
| Cycle Life | 4000 Cycles at 100% DOD, 6000 Cycles at 80% DOD, 15,000 Cycles at 60% DOD |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Energy | 1280Wh |
| Max. Expansion (Parallel & Series) | 4P4S |
| Internal Resistance | ≤40mΩ |
| Certifications | FCC, CE, RoHS, UN38.3 |
| Bluetooth | / |
| Self-Heating | / |
| BMS | 100A |
| Max. Continuous Output Power | 1280W |
| Max. Continuous Charge Current | 100A |
| Max. Continuous Discharge Current | 100A |
| Max. Discharge Current 5 Seconds | 300A |
| Max. Discharge Current 1 Second | 500A |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Voltage | 14.4V ± 0.2V |
| Recommend Charge Current | 20A |
| Charge Temperature | 0°C to 50°C / 32°F to 122°F |
| Discharge Temperature | -20°C to 60°C / -4°F to 140°F |
| Storage Temperature | -10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| Low-Temperature Protection | √ |
| Automatic Discharge Off | <-4°F/-20°C |
| Automatic Charge Off | <32°F/0°C |
| Automatic Charging Recovery | ≥41°F/5°C |
| Terminals | M8 Bolts |
| Weight Approx. | 23.4 lbs |
| Size | L13*W6.77*H8.43 in (Group 31 Size) |
| Housing Material | ABS |
| Protection Class | IP65 |
| Cells | EV Grade-A LiFePO4 cell |
| Battery Size | Equivalent to group 31 batteries |
| Dimensions | L13*W6.77*H8.43 inch |
| Expandable System | Expandable up to 4S4P for a 48V 400Ah system |
























