12V 100AH Sport Series Lithium Group Size 24 Bluetooth Battery (12100G24)
Description
Specs
Capacity
100AH
Voltage
12.8V
Weight
26.55 lbs
Size
10.23” x 6.61” x 8.35”
Warranty
10 years
BMS: Yes
Chemistry: LFP
Efficiency: 98%
Memory: None
Max Charge/Voltage: 14.6V
Peak Discharge Current: 300A – 5S
Low Cut-off Voltage: 10V
Max Charge/Discharge Current: 100A
Operating Temp: -4F°–140°F
Low Temp Charging Protection: Yes
Cell Type: Prismatic
Bluetooth: Yes
Information
Simple 10 Year Warranty
The Sport Series Marine Batteries
Storage Capacity
Max Charge Voltage
14.6V
Cut-Off Voltage
10V
Size / Group Size
With a compact Group Size 24 form factor (10.23” x 6.61” x 8.35”),
Weight 26.5 lb
Terminals
Built with heavy-duty M8 stainless steel terminals for powerful performance without excessive heat.
Operating & Electrical Parameters
The battery operates with a maximum charge voltage of 14.6V and incorporates a low-voltage cutoff at 10.5V via the BMS. It supports a maximum continuous charge and discharge current of 100A, with peak discharge currents up to 300A, and is engineered for reliable operation across a temperature range of 32°F to 130°F.
Alternator Charging
Compatible with alternator charging when the alternator’s maximum output voltage does not exceed 14.6V. Proper connections and verification of alternator output are required.
UL Certified
Built-In Bluetooth
Robust Design  for Longer Life
Specifications
ManufacturerMiller Technology
Model12V 100AH Sport Series Lithium Group Size 24 Bluetooth Battery (12100G24)
ConditionNew
Stock Number12v-100ah-group-27-sport-series-lithium-iron-phosphate-battery-with-bluetooth
Capacity100AH
Voltage12.8V
Weight26.55 lbs
Size10.23” x 6.61” x 8.35”
Warranty10 years
BMSYes
ChemistryLFP
Efficiency98%
MemoryNone
Max Charge/Voltage14.6V
Low Cut-off Voltage10V